Good Angels zdolali v B-skupine Orenburg 77:67

13.12.2012 Celý región

Košice 12. decembra (TASR) - Basketbalistky slovenského šampióna Good Angels Košice zvíťazili v stredu vo svojom siedmom zápase B-skupiny Európskej ligy 2012/2013 na domácej palubovke nad ruským družstvom Nadežda Orenburg 77:67 a po prvý raz v EL zdolali ruskú prekážku.

Košičanky vstúpili do stretnutia dobre a už po desiatich minútach vyhrávali o sedem bodov 22:15. Húževnatý súper a papierový favorit stretnutia však v druhej štvrtine otočil vývoj duelu vo svoj prospech (28:24), ale na konci prvého polčasu sa z tesného vedenia tešili "anjelky" 43:41. Domáci tím zaznamenal v tretej štvrtine druhú deväťbodovú šnúru, po ktorej vyhrával 60:49, no do poslednej desaťminútovky vstupoval so sedembodovým vedením (60:53). Napokon mala posledné slovo domáce Lacyová, ktorá s klaksónom zaznamenala trojku - 77:67.

Zverenky trénera Maroša Kováčika sa najbližšie predstavia o týždeň v stredu 19. decembra na palubovke maďarského klubu Uniqa Euroleasing Šopron (18.00).

B-skupina EL 2012/2013:

Good Angels Košice - Nadežda Orenburg (Rus.) 77:67 (43:41)
Zostava a body GA: Quigleyová 21, Kulichová 15, Piersonová 14, Lacyová 13, Bojovičová 3 (Krivačevičová 6, Sverrisdóttirová 3, Hruščáková 2, Kupčíková 0) - najviac bodov Orenburg: Žediková 15, Perovanovičová a Montgomery po 14.
Rozhodovali: Kralj (BaH), Kudlicki (Poľ.), Williams (Wales)
TH: 8/4 - 20/15
trojky: 4:4
fauly: 21:12
2500 divákov - vypredané.

Priebeh zápasu

O úvodné dva body stretnutia sa postarala domáca Piersonová, no hostky okamžite odpovedali po košoch Žedikovej a Bonnerovej - 2:4. Košičanky išli do vedenia v 4. minúte, keď namierila presne Quigleyová (6:5), o dve minúty neskôr po Keyruovej trojke už svietil na ukazovateli skóre stav 11:13. Domácim hráčkam sa však podarila deväťbodová šnúra, pričom sa presadili Kulichová, Krivačevičová a Lacyová, ktorá v 9. minúte premenila jeden z dvoch trestných hodov -20:13. Po desiatich minútach vyhrával slovenský majster 22:15, no hráčky Orenburgu zmazali sedembodové manko v priebehu troch minút (24:24) a po presnom zakončení Perovanovičovej a Montgomeryovej dokonca vyhrávali 28:24. Vyrovnaný a bojovný súboj tabuľkových susedov pokračoval aj v ďalšom priebehu, pričom Košičankám sa podarilo vyrovnať v 16. minúte, keď Lacyová bola pri úspešnom zakončení faulovaná a následným trestným hodom zrovnala na 33:33. Tá istá hráčka naklonila misky váh na stranu Good Angels o minútu neskôr a hneď po nej sa presadila i Piersonová, ktorá zvýšila na 39:35. Polčasový rezultát stanovila domáca Kulichová - 43:41.

Vstup do druhého dejstva vyšiel hostkám, ktoré otočili vývoj stretnutia vo svoj prospech - 43:46. Domáce hráčky pridali na agresivite v obrane a znova zaznamenali deväťbodovú šnúru, na konci ktorej bola trojka Quigleyovej, ktorá zaznamenala i predchádzajúce štyri body. Tá istá hráčka zvýšila na 54:49 a po prečíslení dvoch proti jednej i na 60:49. Až potom sa presadila po dvoch trestných hodoch Perovanovičová a po nej v 30. minúte z hry presne namierila Tamaneová - 60:53. V poslednej desaťminútovke sa trafila spoza trojkového oblúka Bonnerová, no na druhej strane odpovedala rovnakou mincou Sverrisdóttirová - 63:56. Domáce hráčky držali svojho súpera po celý čas na dištanc a keď v 38. minúte Bojovičová zvýšila na 72:60 o víťazovi duelu nebolo pochýb. Napokon sa domáci tím zaslúžene tešil z víťazstva 77:67.

Hlasy po zápase

Maroš Kováčik, tréner Good Angels Košíc: "Som veľmi šťastný, pretože i v mojej trénerskej kariére je to najväčší úspech. Oveľa viac ho doprajem ľuďom, ktorí sa o tento klub starajú už dlhé roky. Žili tento sen sedem rokov a teraz sa stal skutočnosťou. Upozorňovali sme dievčatá, aby nevstúpili do zápasu ľahostajne, čo naplnili. V druhej štvrtine sme však trošku zaspali a mrzeli nás najmä tie útočné doskoky, ktoré Orenburg získal, bolo ich až jedenásť. V druhom polčase sme im dovolili iba dva a skvalitnili sme obranu."

Petra Kulichová, pivotka Good Angels Košíc: "Všetci sú šťastní, pretože sme dokázali poraziť ruského súpera. I keď bol zápas pre nás veľmi ťažký, tak sme ho dotiahli do víťazného konca. Musíme v tom vydržať a budúci týždeň poraziť Šopron."